اهمیت بازرسی ماشین آلات

خانه/اهمیت بازرسی ماشین آلات
image
image
image
توسط admin نظر(0)/دسامبر 2, 2023
اگرچه احتمالاً از قبل وضعیت ناوگان خود را زیر نظر دارید، اما بازرسی ماشین آلات از اهمیت بالایی برخوردار است.

بازرسی ماشین آلات می تواند در دراز مدت در هزینه و زمان شما صرفه جویی کند. معمولاً هزینه تعمیر، بسیار کمتر از تعویض است. برای  جلوگیری از تعمیرات اساسی و یا گسترش یافتن خرابی بازرسی می تواند کمک کننده باشد.

 

با بازرسی منظم، مطمئن می شوید که تجهیزات شما در بهترین شکل هستند و می توانند سخت ترین کارها را انجام دهند. یک تکنسین می تواند تشخیص دهد که آیا تعمیرات کوچک تفاوت بزرگی ایجاد می کند یا خیر و می تواند تعمیراتی را برای کمک به عملکرد موثرتر تجهیزات شما پیشنهاد دهد. یک بازرس تجهیزات ممکن است به جزئیاتی اشاره کند که تیم شما ندیده باشد.

 

مهمتر از همه، بازرسی های منظم ایمنی کارگران شما را تضمین می کند. با دانستن اینکه تجهیزات شما در شرایط خوبی هستند، می توانید پروژه ها را طبق برنامه و با خیالی آسوده انجام دهید.

شما باید بازرسی های منظم داشته باشید تا از سرمایه گذاری که در تجهیزات سنگین خود انجام داده اید بیشترین بهره را ببرید. در ادامه درباره بازرسی ها و اینکه چرا آنها برای طول عمر تجهیزات سنگین شما حیاتی هستند، آشنا خواهید شد..

 

در حین بازرسی ماشین آلات چه چیزی بررسی می شود؟

بازرسی ماشین آلات سنگین جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها را با آزمایش و بررسی عملی برای بررسی کامل وضعیت تجهیزات ترکیب می کند. بازرسی کامل یک راه پیشگیرانه مهم برای اطمینان از ایمن بودن ماشین آلات برای استفاده و اینکه همه سیستم ها به درستی کار می کنند است.

 

تجهیزات آسیب دیده یا شکسته نیاز به تعمیر فوری دارند تا از بروز مشکل جلوگیری شود. تمام تجهیزات سنگین باید دارای:

یک سیستم ترمز کار، شامل ترمز اضطراری و ترمز دستیچراغ های کار، چراغ های عقب و چراغ های ترمزیک دستگاه هشدار صوتی، مانند یک بوقیک شیشه جلو و برف پاک کن در شرایط خوب

 

اگرچه دارندگان تجهیزات سنگین این گزینه را دارند که فقط حداقل ها را برای برآورده کردن الزامات OSHA حفظ کنند، اما اگر می خواهند تجهیزاتشان دوام بیاورند، نباید جزئیات دیگر را نادیده بگیرند.

تجهیزات سنگین اگر به درستی نگهداری شوند می توانند سال ها دوام بیاورند. با توجه به هزینه های بالای ماشین آلات سنگین ، مراقبت حداکثری از این ابزار قدرتمند یک حرکت هوشمندانه است. با انجام بازرسی های منظم به تنهایی یا با یک تکنسین مورد اعتماد، بیشترین بهره را از سرمایه گذاری خود ببرید.

 

بازرسان به دنبال چه چیزی هستند؟

بازرسان تجهیزات سنگین با تاکید بر ایمنی تمام اجزای یک دستگاه را بررسی می کنند. یک تکنسین نه تنها می تواند ایمنی را آزمایش کند، بلکه می تواند راه هایی برای افزایش بهره وری و کارایی تجهیزات نیز در نظر بگیرد. هنگامی که از ایمنی مطمئن شدید، این به شما بستگی دارد که می خواهید با تجهیزات خود چه کاری انجام دهید.

 

به طور کلی، بازرسان تجهیزات اجزای زیر را با استفاده از ابزارهای تشخیصی و چشم متخصص بررسی می کنند:

 

 • سازه های حفاظتی در برابر واژگونی، از جمله کمربند ایمنی
 • گیج و چراغ
 • باتری
 • عملکرد موتور
 • ویژگی های ایمنی مانند منحرف کننده ها و جاروها
 • اجزای فرمان
 • سیستم های ترمز
 • سیستم اگزوز
 • تسمه فن
 • سیستم خنک کننده
 • نگهدارنده موتور
 • حفاظ های رادیاتور
 • عملکرد انتقال
 • زنجیر و رولیک ها
 • سطح و وضعیت روغن
 • لاستیک و چرخ
 • شیشه و آینه
 • زیربندی
 • سیستم هیدرولیک

 

تجهیزات و ماشین آلات سنگین یک سرمایه گذاری قابل توجه است، بنابراین ارزش تعمیر و نگهداری و بازرسی را در برنامه کاری خود دارد. شما با این کار و بطور بالقوه میلیون ها تومان در تعمیرات خود صرفه جویی خواهید کرد. از بازی جلوتر باشید و از دردسر مقابله با تجهیزات آسیب خورده خلاص شوید.

گاهی اوقات، ارزش توصیه های متخصص قیمتی نیست. یک متخصص بیشتر متوجه می شود که قطعات یا سیستم ها بیش از آنچه که یک چشم آموزش ندیده می تواند تشخیص دهد آسیب دیده است. خراب شدن تجهیزات سنگین غیرمعمول نیست و اکثر علل قابل پیشگیری هستند.

 

در اینجا برخی از مهمترین دلایل خرابی تجهیزات سنگین آورده شده است.

 

تعمیر و نگهداری ضعیف:

به عنوان مثال، عدم تعویض تسمه یا فراموش کردن بررسی سطح روغن.

 

اتصالات الکتریکی ضعیف:

یک بازرس می تواند مشکلات الکتریکی را زودتر تشخیص دهد، قبل از اینکه تجهیزات خراب شود و کار شما را از دست بدهد.

 

 

عدم تعویض قطعات فرسوده:

با تعمیر تنها یک قطعه شکسته، فقط به طور موقت به مشکل رسیدگی می کنید. سایر قطعات فرسوده باید بازرسی شوند تا از آسیب بیشتر و هزینه های آتی جلوگیری شود.

 

نادیده گرفتن سیگنال های هشدار:

همیشه از یک تکنسین بخواهید که یک سیگنال هشدار را بررسی کند. نادیده گرفتن یک سیگنال هشدار می تواند منجر به آسیب جدی به تجهیزات یا آسیب جدی شود.

 

یک بازرس آزمایش‌ها را اجرا می‌کند، کدهای تشخیصی را جمع‌آوری می‌کند، داده‌ها را تجزیه و تحلیل می‌کند و تجهیزات را به‌صورت بصری بازرسی می‌کند تا نشت، قطعات شکسته یا شل، قطعات بیش از حد فرسوده یا هر ناحیه مشکل‌دار احتمالی را بررسی کند. با در دست داشتن یک چک لیست بازرسی، چه روی یک دستگاه یا کاغذ، یک تکنسین مطمئن می شود که چیزی را از دست نمی دهد، و به تیم شما آموزش می دهد که در طول بررسی های روزانه به چه چیزهایی توجه کنند.

 

مزایای بازرسی تجهیزات چیست؟

بازرسی تجهیزات چیزی برای ترس نیست. بازرسی فرصتی برای صرفه جویی در هزینه، جلوگیری از آسیب و متمایز شدن از رقبا است. بهره وری شما به اندازه تجهیزات شما خوب است و نمی توانید با تجهیزات خراب یا کارمندان خارج از کار خیلی جلو بروید. بازرسی های منظم بهره وری و ایمنی را فراتر از بازرسی های اجباری به سطح بالاتری می برد.

 

تجهیزات سنگین ابزار قدرتمندی است که کارهای شگفت انگیزی را انجام می دهد. با کار باور نکردنی که یک قطعه از تجهیزات می تواند انجام دهد، مانند بلند کردن تناژ های سنگین، فرسودگی و پارگی و شکستگی اجتناب ناپذیر است. به علاوه، مهم نیست که تیم شما چقدر عالی است، گاهی اوقات برنامه های فشرده می تواند منجر به سوء استفاده از تجهیزات شود. اجزای فرسوده یا آسیب دیده همیشه آشکار نیستند. بازرسی منظم اطمینان حاصل می کند که تجهیزات هنوز در شرایط عالی هستند.

با توجه به هزینه های تعمیر و تعویض تجهیزات سنگین، مزایای بازرسی مکرر بسیار بیشتر از معایب آن است که در ادامه اشاره شده اسست. 

 

1. خطر کمتر صدمات در محل کار

بازرسی های منظم بازرسی های منظم احتمال مجروح شدن یکی از کارگران شما را کاهش می دهد. متأسفانه، آسیب‌ها در حین کار اتفاق می‌افتند و بیشتر اوقات قابل پیشگیری هستند. بازرسی ها یک اقدام ایمنی پیشگیرانه برای شما و کارمندانتان است.

 طبق گزارش OSHA، در سال 2016 در آمریکا، 4693 مورد مرگ در صنایع خصوصی رخ داد. حدود 21 درصد از مرگ و میرها در صنعت ساختمان رخ داده است. بدون در نظر گرفتن جراحات بزرگراهی، علت اصلی مرگ کارگران ساختمانی چهار مورد بود 1-سقوط، 2-برخورد با یک جسم، 3-برق گرفتگی 4-گیر افتادن بین دو قطعه ماشین. حذف شدن این  چهار علت می تواند جان 631 نفر را در سال نجات دهد.

 

حال، در نظر بگیرید که چگونه تجهیزات خراب می توانند در این آمار نقش داشته باشند. خرابی بوق، ترمز یا هر جزء مهم دیگر می تواند منجر به تصادف یا برخورد راننده وسیله نقلیه به کارگر دیگر شود. برخورد یا خرابی سیستم می تواند باعث سقوط یک جسم سنگین و آسیب یا مرگ شود. یا ممکن است حواس یک کارگر با تجهیزات خراب پرت شود و از کارگران مجاور کمتر آگاه شود و ایمنی آنها را به خطر بیندازد. اگر ترمزها از کار بیفتند یا اگر تجهیزات به طور ناگهانی خاموش شود، به راحتی می تواند یک واکنش زنجیره ای خطرناک را ایجاد کند.

 

الف. زمان از دست رفته

اگر کارگری در اثر آسیب دیدگی تجهیزات آسیب ببیند، به احتمال زیاد مدتی را از دست خواهد داد. صدمات رایج مربوط به تجهیزات سنگین اغلب جدی هستند، مانند قطع عضو، صدمات ستون فقرات، رگ به رگ شدن، شکستگی و بریدگی.

کارگرانی که دچار هر یک از این جراحات می شوند ممکن است تعداد روزهای زیادی مرخصی از کار نیاز داشته باشند. حتی آسیب های کمتر نیز می تواند منجر به از دست رفتن زمان شود. برای پیاده کردن برنامه، باید کسی را پیدا کنید تا کارگر از دست رفته را جبران کند. اگر نتوانید کسی را پیدا کنید، بهره وری می تواند به طور قابل توجهی کاهش یابد.

 

ب. هزینه های پرسنل مجدد

اگر یک کارگر به شدت آسیب ببیند، ممکن است مدت طولانی نیاز به بهبودی داشته باشد، یا ممکن است هرگز به محل کار برنگردد. در چنین حالتی، شما باید کارگر جدید را جایگزین کنید.  کارگران جدید معمولاً به آموزش و زمان برای سازگاری نیاز دارند. همچنین پیدا کردن کارگر مناسب ممکن است کمی طول بکشد. حتی اگر فکر می‌کنید کارگر ایده‌آل را پیدا کرده‌اید، هیچ تضمینی وجود ندارد که آن‌ها برای اجرای پروژه‌ای کنار بیایند

علاوه بر اینکه استخدام نیروی جدید هزینه دارد و زمان بر نیز هست بهترین گزینه این است که سعی کنید کارکنانی را که دارید حفظ کنید. بازرسی منظم تجهیزات خود تنها یکی از بهترین شیوه هاست.

 

ج. حق بیمه غرامت بالاتر کارگران

غرامت کارگران به این معنی است که کارفرمایان طبق قانون ملزم به پرداخت مزایای غرامت کارگران در صورت آسیب دیدن کارگر در کار هستند. صدمات می تواند ناشی از یک رویداد یا آسیب های مداوم باشد، مانند آسیب هایی که در اثر قرار گرفتن منظم در معرض مواد شیمیایی یا صداهای بلند ایجاد می شود. گاهی اوقات، غرامت کارگران حتی استرس روانی را پوشش می دهد.

هنگامی که یک کارمند ادعای غرامت کارگران را ارائه می دهد، در نتیجه حق بیمه غرامت کارگران شما افزایش می یابد. بازرسی منظم به شما امکان می دهد از تجهیزات خود مراقبت کنید و حتی از کارگران خود مراقبت بیشتری کنید.

 

د. جریمه های احتمالی

 کارفرمایان مسئول حفظ محیط کار ایمن برای کارکنان خود هستند. اگر ایمنی را نادیده بگیرید، قانون را زیر پا می گذارید و متحمل جریمه های سنگین خواهید شد.

به عنوان مثال، استفاده از ماشین آلات در شرایط نا ایمن و آب و هوای طوفانی. 

یا اجازه به کار کردن اپراتور در صورت که آلارم هشدار دستگه روشن باشد. یا سایر تجهیزات برای جلوگیری از قطع عضو یا آسیب دیدگی به درستی نگهداری یا محافظت نشده باشند. 

پس در صورت عدم رعایت قوانین و مقررات و اصول ایمنی در کار، شرکت شما ملزم به پرداخت جریمه های سنگینی برای پرداخت خواهد شد. و علاوه بر از دست دادن نیروی کار خود ، نام تجاری شرکت تحت تأثیر قرار می گیرد. اگر ایمنی را در اولویت قرار دهید، می تواند از همه آنها جلوگیری شود.

 

ه. شما مسئول اتفاق و آسیب دیدگی هستید

راه‌های زیادی هست که  از نظر قانونی و در صورت خرابی تجهیزات و آسیب‌دیدگی مسئولیت آن بر عهده شما باشد.

برای مثال، اگر کارگری مجروح شود ، و شما با عجله فرد دیگری را استخدام کنید تا به تیم خود کمک کند و پروژه را به موقع انجام دهد، ممکن است خود و کارگران را در معرض خطر قرار دهید اگر کارمند جدید صلاحیت آن کار را نداشته باشد. اگر کارگر جدید به فرد دیگری آسیب برساند، شما مسئول استخدام فردی هستید که برای سایرین خطر ایجاد کرده است.

اگر تجهیزات شما نیاز به تعمیر داشته ( حتی اگر بازرسی اجباری انجام شده باشد) و تعمیر آن کوتاهی کنید که فردی مجروح شود، مسئولیت آن بر عهده شماست.

 

2. افزایش بهره وری

اگرچه ایمنی یک اولویت است، اما در نظر بگیرید که چگونه تجهیزات آسیب دیده می توانند بر بهره وری تأثیر بگذارند. هنگامی که تجهیزات از کار می افتند، جریان کار قطع می شود و پروژه ها متوقف می شوند. اگر حتی یک قطعه از تجهیزات خراب شده باشد، تکمیل یک کار غیرممکن است.

 

وقتی پروژه ها قطع می شوند، ممکن است نتوانید به برنامه خود پایبند باشید و ضرب الاجل ها را رعایت کنید. برای مشتریان مهم است که بدانند می توانند به شما وابسته باشند، و بازرسی های منظم به شما کمک می کند تا مطمئن شوید که تجهیزات شما برای شما، کارگران و مشتریان شما قابل اعتماد است. برای اینکه مطابق برنامه خود به اهداف برسید، می خواهید همه تجهیزات به طور بهینه کار کنند.

همچنین زمان از کار افتادگی هزینه بر است. عدم بازرسی تجهیزات قبل از استفاده بزرگترین دلیل خرابی تجهیزات است.

 

به طور کلی خرابی ماشین آلات معمولاً به دلیل یکی از موارد زیر است.

 

خرابی ناشی از حرارت:

گرم شدن بیش از حد تجهیزات یا دمای شدید باعث خرابی تجهیزات می شود.

 

خرابی ناشی از مکانیکی:

با بازرسی و تعویض قطعات به راحتی می توان از این امر جلوگیری کرد. شکست ناشی از مکانیکی اغلب به دلیل فشار بیش از حد، برخورد و سوء استفاده اتفاق می افتد.

 

خرابی نامنظم:

به طور تصادفی به دلایلی که تشخیص آنها سخت تر است، مانند مشکلات الکتریکی یا نقص نرم افزار رخ می دهد. با کمک تجهیزات تشخیصی مورد استفاده در هنگام بازرسی می توان از خرابی نامنظم جلوگیری کرد.

خرابی تجهیزات می تواند ناگهانی یا تدریجی باشد. بازرسی ها مهم هستند زیرا ممکن است تا زمانی که خیلی دیر نشده متوجه جدی بودن یک موضوع نشوید. با بررسی منظم تجهیزات خود از یک متخصص، از بروز فاجعه جلوگیری می کنید و انتخاب های آگاهانه ای خواهید داشت.

 

می توانید در صورت لزوم قطعات را تعویض کنید و منتظر خراب شدن تجهیزات در اواسط روز کاری نباشید تا تعمیرات را انجام دهید. در نتیجه، زمان توقف برنامه ریزی نشده را کاهش می دهید و بهره وری را بهبود می بخشید. وقتی پروژه ها به موقع به پایان برسد، مشتریان شما تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.

 

3. هزینه های تعمیر کمتر

با بازرسی های منظم که توسط یک تکنسین آموزش دیده انجام می شود، می توانید تعمیر را قبل از اینکه منجر به مشکل بسیار گران تر شود انجام دهید. تجهیزات شما بهتر کار خواهند کرد و با بازرسی و نگهداری عمر آن را به میزان قابل توجهی افزایش خواهید داد. هرچه تجهیزات شما در شرایط بهتری باشد، زمان کمتری برای تعمیرات نیاز خواهید داشت و کار بیشتری می توانید انجام دهید.

 

در نهایت، اگر تجهیزات بسیار کارآمد را برای مدت زمان طولانی تری اجرا کنید، بازده بیشتری از سرمایه خود دریافت خواهید کرد. شرایط استفاده از تجهیزات را در نظر بگیرید. محیط چیست؟ شرایط آب و هوایی چگونه است؟ ممکن است بیشتر از آنچه فکر می کنید به بازرسی و نگهداری نیاز داشته باشید.

 

تعمیرات کوچک اغلب ارزش زمان و هزینه را دارند زیرا تعویض تجهیزات سنگین ارزان نیست. با در نظر گرفتن قیمت یک بولدوزر از 30000 دلار تا بیش از 200000 دلار، منطقی است که نسبت به تعمیرات و نگهداری دستگاه اهمیت خیلی بیشتری در نظر بگیرید.

 

چه زمانی و چه بخش هایی باید بازرسی ماشین آلات انجام شود؟

بازرسی ها باید روزانه انجام شود و باید به موارد زیر توجه شود:

 • ترمز و چراغ
 • فشار لاستیک
 • سطح مایعات
 • آینه و شیشه
 • کمربند ایمنی
 • بوق
 • سیستم توقف اضطراری
 • وسایل ایمنی
 • فرمان
 • وضعیت لاستیک
 • نشتی سوخت و روغن

 

شرایط خاص برای بازرسی دقیق: 

هر روز، اعضای تیم باید قبل از هر بار استفاده، از ایمن بودن تجهیزات اطمینان داشته باشند. در شرایط خاص نیاز به بازرسی دقیق تری دارد که بهترین کار استفاده از یک تکنسین آموزش دیده است.

 

 • دستگاه شرایط محیطی شدیدی را تجربه کرده است، مانند کار کردن گرد و غبار، رطوبت، محیط گل آلود یا در محیط های خورنده.
 • فعالیت در جاده های آسفالت نشده یا کوهستانی.
 • از چندین اپراتور استفاده کرده است.
 • هر گونه نشانه ای از تعمیر از طریق سیگنال ها، صداها یا آسیب های آشکار مشخص شود.
 • شما در شرف انجام یک کار سخت و سنگین هستید.
 • محل کار شما بسیار دور  است.
 • شما در حال خرید یک قطعه از تجهیزات دست دوم یا فروش تجهیزات خود هستید.
 • در صورت شک، تجهیزات خود را توسط یک متخصص مورد اعتماد بازرسی کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • اشتراک گذاری: