تعمیر و نگهداری زیربندی ماشین آلات سنگین

خانه/تعمیر و نگهداری زیربندی ماشین آلات سنگین
image
image
image
توسط admin نظر(0)/دسامبر 3, 2023
اگر تجهیزات و ماشین آلات سنگینی را دارید که دارای زنجیر است حتما می دانید که زیربندی بخش مهمی از ماشین آلات شما است.

تعمیر و نگهداری زیربندی

پیچیدگی خاصی در طراحی زیربندی ماشین آلات سنگین وجود دارد که مناسب شرایط کاری سخت و سنگین است. با این حال، هیچ تجهیزاتی برای همیشه دوام نمی آورد.

تلاشی که برای تعمیر و نگهداری زیربندی ماشین آلات صرف می‌کنید، با افزایش طول عمر قطعات و زمان کار مداوم، به‌شدت نتیجه خواهد داد.

بخش ها:

انتخاب زنجیرهای مناسب

فاکتورهای موثر بر سایش زیربندی

عملکرد صحیح زنجیر

بازرسی روزانه زیربندی (زیرشاسی)

تنظیم کشش زنجیر

نظافت زیربندی

اندازه کفشک و زنجیر

تعمیر و نگهداری پیشگیرانه زیربندی

تجهیزات و ماشین آلات سنگین که روی زنجیرها می خزند سرمایه بزرگ و باارزشی هستند. سیستم زیربندی ماشین آلات حدود 20 درصد از هزینه خرید ماشین آلات نو را تشکیل می دهد.

در مقابل، زیربندی دستگاه حدود 50 درصد از بودجه تعمیرات نگهداری شما را تشکیل می دهد. برای استفاده حداکثری از سرمایه گذاری تجهیزات خود، نگهداری پیشگیرانه مناسب زیرانداز ضروری است.

تعمیر و نگهداری زیربندی بیشتر از انجام یک بازرسی معمولی آن است. دو اصل اصلی مدیریت زیربندی، تمییز نگه داشتن آن و حفظ تنش مناسب است. عوامل تاثیرگذار بر فرسودگی تجهیزات شامل نوع کاربرد ماشین آلات، نوع زمین و بافت خاک، اپراتور و نوع زنجیر می باشد.

زنجیرهای مناسب را برای نوع کار خود انتخاب کنید

فن آوری تجهیزات زمینی به پیشرفت و تکامل خود ادامه می دهد. تجهیزات امروزی بسیار قابل اعتماد و بادوام تر از مدل های قبلی هستند. شما با انتخاب درست نوع زنجیر دارید می توانید کارهای خود را با موفقیت بیشتری پیش ببرید.

چیزی به نام یک زنجیر همه کاره وجود ندارد، زیرا شرایطی که در آن ماشین آلات خود را کار می کنید می تواند بسیار متفاوت باشد. از ماسه نرم یا گل و لای گرفته تا سنگ های با قابلیت سایش و لاگونهای دفن زباله ها و …

مهندسان زنجیرهای ماشین آلات را برای جابجایی موثر وزن طراحی می کنند. ماشین آلات مجهز به زنجیر نسبت به ماشین آلات چرخدار دارای ردپای بسیار کمتر یا فشار زمین کمتری هستند و همچنین کشش بیشتری دارند. با این حال، زنجیرها ممکن است روی برخی از سطوح سخت باشند، و به همین دلیل است که سازندگان پیشرو تجهیزات مانند کاترپیلار به شما اجازه می‌دهند از بین این دو گزینه مواد زنجیر را انتخاب کنید:

زنجیر فولادی و لاستیکی | تعمیر و نگهداری زیربندی

زنجیرهای فولادی:

اکثر تجهیزات بزرگ مانند بیل مکانیکی هیدرولیک و بلدوزر از زنجیر فولادی برای پیشرانه، کشش و پایداری استفاده می کنند. وقتی صحبت از دوام به میان می‌آید، هیچ جایگزینی برای زنجیرهای فلزی وجود ندارد. فولاد قوی و بادوام است.

با این حال، زنجیر های جنس فولادی می توانند سطوح کار شما را پاره کنند و باعث آسیب شوند.

کفشک های فلزی فولادی برای برش روی زمین ساخته شده‌اند تا بتوانند تجهیزات و ماشین آلات شما را به حرکت درآورند و به آن اجازه دهند کاری را که برای آن طراحی شده است انجام دهد. اگر کاربردهای حساس تری دارید، ممکن است بخواهید به جایگزین لاستیکی نگاه کنید.

زنجیرهای لاستیکی:

به ندرت زنجیرهای لاستیکی را در تجهیزات بزرگ پیدا خواهید کرد. لاستیک یک ماده بسیار انعطاف پذیر است و در صورت لزوم می تواند سخت باشد. با این حال، برای زنجیرهای لاستیکی محدودیت استفاده وجود دارد.

اگر روی زمین نرم مانند چمن یا سطوح بتنی کار می کنید، استفاده از زنجیرهای لاستیکی مناسب است. شما همچنان از حمایت و کنترل بالایی برخوردار خواهید بود، اما آنقدرها مستعد آسیب های جانبی نخواهید بود. این نوع از زنجیرها برای بیل مکانیکی و لودرهای زنجیری کوچک، ایده آل هستند.

اجزای زیربندی به دستگاه اجازه خزیدن ، چرخیدن و عمود بمانید. آنها همچنین تراز زنجیرهای شما و مقدار مناسب تعادل تنش را به تجهیزات شما می دهند تا بدون شکست کار کنند.

عدم توجه به تعمیر و نگهداری سیستم زیربندی ماشین آلات می تواند فاجعه بار بوده و هزینه های زیادی را منجر شود.

جلوگیری از خرابی همان چیزی است که با برنامه تعمیر و نگهداری زیربندی بدنبال آن هستیم. بخش مهمی از برنامه شما درک عوامل موثر بر سایش زیربندی است و اینکه چه کاری می توانید برای جلوگیری از فرسودگی زودرس انجام دهید.

عوامل مؤثر بر سایش زیربندی

اجزای زیربندی به طور طبیعی با گذشت زمان فرسوده می شوند و محدودیت زمانی خاصی ندارند. اگرچه عمر سرویس را بر حسب ساعات کار اندازه گیری می کنید، اما نرخ تعیین شده ای برای مدت زمان ماندگاری زیربندی ماشین آلات وجود ندارد. طول عمر قطعات به عوامل مختلفی بستگی دارد که در سایت های کاری خود تجربه خواهید کرد. در اینجا عوامل اصلی موثر بر سایش آورده شده است:

فاکتورهای مهم در سایش زیربندی | تعمیر و نگهداری زیربندی
 • کاربرد و استفاده از ماشین آلات:

این عامل به نوع کاری که از تجهیزات خود برای تکمیل آن استفاده می کنید، اشاره دارد. نوع کار تاثیر زیادی بر سایش قطعات دارند.  کاربردهای معمولی ماشین آلات در سایت شامل حفاری یا ترانشه برداری، گودبرداری، فشردن یا هل دادن، شکافتن، بارگیری، حمل و تراشیدن است.

برخی از کارها فشار بیشتری را بر روی زیربندی وارد می کنند. عامل کلیدی، گشتاوری است که از فاینال درایو منتقل می شود. هرچه گشتاور بیشتری برای کار مورد نیاز باشد، سایش بیشتری در زیربندی وارد خواهد شد.

 • نوع زمین:

به ندرت می توانید زمینی که ماشین آلات در آن کار می کنند را کنترل کنید. سایش زیربندی دستگاه ناشی از کار روی تپه ها، شیب ها، ناهمواری و فرورفتگی ها است.

 • بافت خاک: 

شرایط بافت خاک زمین اثر مستقیم بر روی سایش قطعات زیربندی دارد. زنجیرهای دستگاه اولین بخشی است که بدلیل تماس مستقیم با بافت خاک در معرض سایش است.

سپس با انتقال این مواد به بخش های زیربندی سایش در سایر اجزا اتفاق می افتد. شن و ماسه درصورت نرم بودن بسیار ساینده است و در قسمت های متحرک زیر شاسی باعث سایش زیاد و کاهش عمر قطعات می شود. راه حل مناسب برای جلوگیری از سایش قطعات زیر بندی استفاده تمییز کردن اجزاء می باشد.

 • عملکرد اپراتور:

کاربرد ماشین آلات، نوع زمین و بافت خاک تنها تنها عامل سایش قطعات زیربندی نیستند. عملکرد اپراتور عامل مهمی است که بر سایش زیربندی تأثیر مستقیم دارد.

شما به راحتی می توانید با آموزش و نظارت بر اپراتورهای خود برای اجرای مسئولانه، از سایش غیرضروری زیر بندی جلوگیری کرده و آنرا به حداقل برسانید.

این کار به تنهایی باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های تعمیر و نگهداری زیربندی می شود.

عملکرد صحیح زنجیر

اکثر اپراتورها قصد آسیب رساندن به ماشین آلات را ندارند. آسیبی که از جانب اپراتور وارد می شود اغلب از بی تجربگی یا عدم آموزش مناسب ناشی می شود.

اشتباهات اصلی که اپراتورهایی که باعث فرسودگی زیربندی تجهیزات می شوند عبارتند از:

 • تهاجمی عمل کنید تا کار را سریع انجام دهید
 • برخلاف محدودیتهای سایت برای سرعت حرکت، خیلی سریع سفر کردن
 • قرار دادن دستگاه حفاری روی چرخ دنده عقب به جای آیدلرهای جلو
 • لغزش یا بکسوات زنجیرها با توجه به شرایط خاک و زمین
 • در یک جهت کار کردن مداوم تجهیزات و عدم چرخش متناوب
 • حرکت غیر ضروری در جهت معکوس، که نیروی نادرست را به درایوها وارد می کند
 • کار در شرایط نامناسب و سطوح شیب دار که باعث توزیع نیروی غیر یکسان به زیربندی می شود

آموزش اپراتورهای ماشین آلات باعث کمتر شدن سایش زیربندی خواهد شد. یکی از گام‌های اصلی که اپراتورها می‌توانند بردارند، انجام بازرسی روزانه زیربندی است.

نقش اساسی اپراتور در تعمیر و نگهداری زیربندی | همکار معدن آسیا

بازرسی روزانه زیربندی

داشتن اپراتورهای متعهد در ناوگان شما، باعث توجه بیشتر به ماشین آلات خواهد شد، بطوریکه آنها در کمتر کردن تنش‌های جانبی زیربندی و وارد نشدن نیروی حفاری روی درایوهای عقب توجه خواهند کرد.

آن‌ها با سرعت کافی حرکت می‌کنند، اما به اندازه‌ای آهسته حرکت می‌کنند تا از فرسودگی قطعات جلوگیری کنند. اپراتورهای شما نزدیک ترین افراد به تجهیزات شما هستند و بهترین فرد برای هشدارهای اولیه در هنگام شروع مشکل هستند. اپراتورهای خود را تشویق کنید تا

مشکلات احتمالی را با بازرسی روزانه فورا گزارش کنند.

انجام بازرسی روزانه یکی از بهترین اقدامات پیشگیرانه تعمیر و نگهداری زیربندی است که تیم شما می تواند انجام دهد. بازرسی ها زمان زیادی نمی برد، اما بازدهی بلندمدتی دارند.

در اینجا نکات اصلی وجود دارد که باید هنگام انجام بازرسی روزانه زیر شاسی بررسی کنید:

 • عقب بایستید و نگاهی کلی داشته باشید تا هر چیزی را که جا به جا به نظر می رسد شناسایی کنید.
 • قبل از اینکه به هر بخش جداگانه نگاه کنید، دور تجهیزات خود برای بازرسی چشمی یکبار راه بروید.
 • به دنبال نشت روغن یا هر گونه رطوبت غیر طبیعی که ممکن است در حال چکه کردن باشد، باشید.
 • نشتی احتمالی سیل ها یا اتصالات آسیب دیده را بررسی کنید.
 • چرخ دنده ها را از نظر ساییدگی دندان ها و پیچ و مهره هایی که در حال عقب نشینی هستند بررسی کنید.
 • آیدلرها، صفحات راهنما، غلطک ها و لینکهای خود را برای یافتن قطعات شل یا مفقود بررسی کنید.
 • مراقب قاب های زیر شاسی خود باشید تا علائم ترک خوردگی را مشاهده کنید.
 • ریل های زیربندی را بررسی کنید و به دنبال سایش فرورفتگی باشید.
بجز زیربندی باید بخش های دیگر را نیز در بازرسی روزانه بررسی کنید. با توجه به اینکه بخش زیادی از هزینه های تعمیر و نگهداری مربوط به زیر بندی می باشد
توجه به این بخش از اهمیت بالایی برخوردار است. مشکلات زنجیر اغلب نشانگر اولیه مشکلات در زیربندی هستند. در اینجا مواردی است که باید روزانه در زنجیرهای خود بررسی کنید:
 • کفشک های ترک خورده، شکسته یا گشاد شده در محل پیچ ها را تعمیر و در صورت خرابی تعویض کنید.
 • کشش زنجیر را بررسی و طبق دفترچه راهنما تنظیم کنید.
 • زوایای زنجیر و تمایل به داخل یا خارج بودن زیر بندی را بررسی کنید.
 • سایش کفشک را در لبه های جلویی و انتهایی بررسی کنید.
 • تجهیزات خود را راه اندازی کنید و همزمان برای نظارت بر عملکرد، هر زنجیر را به آرامی بچرخانید.
 • اگر زنجیرهای لاستیکی دارید به دنبال ترک خوردگی یا ساییدگی باشید.
 • زنجیرهای فولادی را از نظر خوردگی یا شکستگی فلزی بررسی کنید.
زنجیرهای شما تأثیر زیادی بر عملکرد کلی زیربندی دارد. اکثر سازندگان و اپراتورهای ماشین آلات، زنجیرها را یک موجودیت کمی مجزا از اجزای زیرساخت دیگر مانند اسپراکت، درایورها، لینک ها، آیدلرها در نظر می‌گیرند. هر دو زنجیر و مجموعه زیربندی از نظر فنی سیستم های جداگانه ای هستند، اما هر یک از دیگری پشتیبانی می کنند.

هر دو زنجیر لاستیکی یا فولادی نیاز به بازرسی روزانه و نگهداری مناسب دارند. زیربندی شما برای عملکرد خوب به قطعات کم سایش و حرکت آزادانه نیاز دارد و این با اطمینان از تنظیم کشش مسیر شروع می شود.

تنظیم کشش زنجیر

داشتن کشش مناسب زنجیر برای عمر طولانی در سیستم زیربندی شما حیاتی است. کشش زنجیر باید تعادل کاملی از نه خیلی سفت و نه خیلی شل باشد.

دستیابی به این امر می تواند دشوار باشد و کشش مناسب به عوامل خاصی بستگی دارد.

اگر زنجیرهای شما سفت باشند، مقاومت غیرضروری روی تمام اجزای زیربندی شما ایجاد می‌کنند. هر قسمت متحرک و ثابت زیربندی شما تحت فشار قرار می گیرد. که منجر به سایش زود هنگام و تعمیرات پرهزینه می شود.

همچنین اگر زنجیر خیلی شل باشد، به زیربندی فشار وارد می کند. زنجیرهای شل سرگردان و از تراز خارج می شوند و فشارهای جانبی را روی سیستم وارد می کنند. و منجر به هزینه خواهد شد.

تنظیم کشش زنجیر به عوامل مختلفی بستگی دارد. اینها عوامل اصلی در مورد کشش زنجیر هستند:

 • نوع زنجیر: فولاد یا لاستیک
 • اندازه ماشین آلات: بیل مکانیکی هیدرولیک بزرگ یا لودرهای کوچک
 • شرایط بافت خاک: زمین های شنی نرم یا دارای سنگ های سخت
 • تأثیرات محیطی: دماهای بالا یا پایین و تغییرات فصلی

بهترین عملکرد زیربندی با تنظیم صحیح کشش زنجیر محقق می شود. شما با مراجعه به دفترچه راهنمای سازنده تجهیزات اصلی راهنمایی لازم در مورد میزان کشش مناسب زنجیر و نحوه انجام آنرا بدست میاورید.

میزان کشش مناسب زنجیر و مقدار افتادگی (sag) آن را باید مطابق دفترچه راهنمای سازنده بدست آورید. بطوریکه مقدار افت زنجیر در بیل های مکانیکی بزرگ مجهز به زنجیر های فولادی با لودرهای زنجیر لاستیکی متفاوت است.

شما میتوانید سوالات خود را از کارشناسان مجموعه همکار معدن آسیا بصورت متنی در صفحه تماس با ما و یا با شماره تلفن 88529053-021   مطرح کنید.

تمییز کردن زیربندی

تمیز کردن زیربندی ماشین آلات ساده ترین و مطمئن ترین راه برای ماندگاری و عمر بیشتر آن است. زیربندی متشکل از قطعات متحرک است که در صورت کثیف شدن منجر به سایش زیاد و خرابی شود.

تمیز کردن زیربندی یک رویداد مداوم و همیشگی است. بهتر است این کار را در پایان هر شیفت کاری و بدرستی انجام دهید. عاقلانه نیست که حتی 1 شبانه روز اجازه دهید زیربندی کثیف بماند.در هوای گرم، مواد چسبنده خشک و سفت می شود و  در زمان های سرد، یخ می زند و می چسبد. در هر صورت، دیر تمیز کردن اجزای زیربندی می تواند کار را بسیار سخت تر کند.

زیربندی های کثیف در طول زمان منجر به مشکلات متعددی می شوند. مواد پکینگ بین قطعات متحرک گیر کرده و باعث درگیری قطعات با یکدیگر می شود. شن همچنین منجر به سایش زودرس می شود. همچنین در مواردی که مقاومت در برابر گرفتگی زنجیرها و گیرکردن قطعات وجود دارد، بازده سوخت کمتری خواهید داشت. در اینجا چند نکته برای تمیز کردن وجود دارد که در تعمیر و نگهداری زیربندی به شما کمک می کند:

 • با شستشو کننده برقی مواد پکینگ را جدا کنید.
 • از یک بیل مخصوص زنجیر برای جدا کردن سنگ ها و توده های گل استفاده کنید.
 • با استفاده از هوای فشرده می توانید برای تمیز کردن زیریندی استفاده کنید
 •  یک سمت زیربندی را بالا آورده و زنجیر  بچرخانید تا مواد جدا شوند.

هر روشی را که برای تمیز کردن زیربندی انجام می دهید، مطمئن شوید که به طور مرتب از آن استفاده می کنید. نظافت کردن در برای برنامه کلی تعمیر و نگهداری پیشگیرانه باعث عمر طولانی تر قطعات شده و در زمان و هزینه شما صرفه جویی می شود.

اهمیت کفشک و اندازه آن در تعمیر و نگهداری زیر بندی

همیشه مهم است که هنگام صحبت در مورد تعمیر و نگهداری زیربندی، مسیر و اندازه کفشک را در نظر بگیرید. انتخاب درست عرض کفشک تأثیر زیادی بر عملکرد و کار شما دارد.

اگر ترکیب زنجیر و کفشک شما بزرگ باشد، وزن و حجم غیرضروری بر روی زیربندی باعث سایش بیشتر آن می شود. همچنین زنجیر و کفشک خیلی کوچک هم میزان شناورسازی زیر بندی را کاهش داده و باعث آسیب دیدن زیربندی می شود.

قاعده ای که باید رعایت شود این است که همیشه از باریک ترین عرض کفشک استفاده کنید بطوریکه شناورسازی مناسب دستگاه برای حرکت در شرایط زمین و بافت خاک فراهم شود. استفاده از کفشک خیلی بزرگ مشکلات زیر را ایجاد کند:

 • افزایش سایش اسپراکت و بوشینگ
 • افزایش سایش در فلنج ها، آیدلر، رولیک و لینک
 • احتمال دوپهن شدن محل اتصالات کفشک به لینک و ایجاد ضربه شدید
 • کاهش عمر اتصالات
 • باعث شکستگی کفشک و اجزای زیربندی می شود

استفاده از کفشک های با اندازه مناسب یک اقدام مهم برای افزایش طول عمر زیربندی است. همینطور تمییز نگه داشتن زیربندی و تنظیم کشش زنجیر برای برنامه تعمیر و نگهداری زیربندی ضروری است.

اهمیت زیاد تعمیر و نگهداری پیشگیرانه در زیربندی

مراحل زیادی در فرآیند تعمیر و نگهداری زیربندی وجود دارد که برای اطمینان از عملکرد بالای تجهیزات ما ضروری است. تمییز کردن منظم زیربندی و تنظیم کشش زنجیر مطمئناً حیاتی است.

روغن کاری قطعات متحرک و تعویض قطعات در زمان خودش نیز بسیار مهم است. بازرسی های روزانه نیز جزء اولویت های اصلی پیشگیری می باشد.عدم نگهداری صحیح اجزای زیربندی منجر به از کار افتادن زودهنگام تجهیزات شماست.

زیربندی جزء اقلامی هستند که بر روی تمام تجهیزات مانند بلدوزرها، بیل مکانیکی و لودرهای چرخ زنجیری استفاده می شوند. اما با مدیریت درست می توان از سایش زودتر از زمان آن جلوگیری کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • اشتراک گذاری: