دامپتراک چیست؟

خانه/دامپتراک چیست؟
image
image
image
توسط admin نظر(0)/دسامبر 3, 2023
کامیون کمپرسی ( دامپتراک ) جزء ماشین آلات سنگینی هستند که برای انتقال حجم زیادی از مواد سست مانند خاک، شن و ماسه، سنگ معدن، شن، و زباله های تخریب در معادن، سایتهای های بزرگ عمرانی استفاده می شوند. اگر پروژه ساخت و ساز یا معدن شما نیاز به حمل و نقل مواد سست داشته باشد، به یک کامیون کمپرسی نیاز خواهید داشت.

دو کامیون کمپرسی رایج عبارتند از کامیون کمپرسی معمولی (عقب صلب) و کامیون کمپرسی کمرشکن (مفصلی).

به چه کامیون کمپرسی ( دامپتراک ) نیاز دارم؟

کامیون‌های کمپرسی انواع و شکل مختلفی دارند که هر کدام برای استفاده در برنامه‌های مختلف طراحی شده‌اند، بنابراین انتخاب مناسب برای پروژه یا عملیات شما مهم است.

کاربردهای رایج شامل استفاده از دامپتراک برای عملیات عمرانی و معدنی، دامپتراک معمولی (عقب صلب) برای استفاده پشت سر هم با بیل مکانیکی هیدرولیکی در معدن، دامپرهای سایت و تخلیه کننده های جلویی برای استفاده در عملیات فشرده یا کم ظرفیت، دامپتراک های چرخ زنجیری برای کار در زمین‌های شنی، باتلاقی، خاکی، برفی یا گل‌آلود، دامپتراک خطوط ریلی برای استفاده در پروژه‌های راه‌آهن، و دامپتراک زیرزمینی برای استفاده در معادن زیرزمینی سنگ سخت و سنگ نرم و پروژه‌های ساخت تونل.

کامیون کمپرسی چگونه کار می کند؟

کامیون‌های کمپرسی معمولاً توسط ماشین دیگری با خاک، ماسه یا مواد معدنی پر می‌شوند و سپس بار خود را در مکان مشخصی حمل و تخلیه می‌کنند.

به این ترتیب، ویژگی کلیدی دامپتراک ، مخزن آن است که توسط هیدرولیک بالا و پایین می شود و به اپراتورها اجازه می دهد بارها را بلند کرده و تخلیه کنند.

انواع دامپتراک ؟

1. کامیون کمپرسی کمرشکن (Articulated Dump Trucks)  

دامپتراک کمرشکن | همکار معدن آسیا

Moxy Engineering یک تولید کننده محبوب دامپتراک کمرشکن است، با گذشت زمان بسیاری از افراد در صنعت حمل و نقل خاکی به استفاده از اصطلاح عمومی “موکسی کامیون” برای توصیف این نوع کامیون استفاده کرده اند.

این مدل دارای سیستم تمام چرخ متحرک هستند و هنگام هدایت ماشین، اپراتور با استفاده از جکهای هیدرولیک، بخش کابین جلو را نسبت به عقب باکس عقب می‌چرخاند. این به چرخ‌های آن اجازه می‌دهد مسیر مشابهی را طی کنند و یک کامیون موکسی را به یک وسیله نقلیه آفرود ایده‌آل تبدیل کند.

کامیون های کمرشکن نیز به دلیل دایره چرخش کوچکتر برای پروژه های بزرگ با فضای محدود بسیار عالی هستند. طیف گسترده ای از کامیون های کمپرسی مفصلی از 10 تن تا ظرفیت 40+ تن وجود دارد.

2- دامپرهای سایت و تخلیه کننده های جلو (Site Dumpers & Front Tippers)

دامپرهای تخلیه از جلو | همکار معدن آسیا

در پروژه های با فشردگی بیشتر ، یک دامپر یا تخلیه‌کننده جلو می‌تواند بهترین گزینه برای شما باشد.

راننده در پشت توسط یک میله محافظت می شود. ظرفیت این کامیون ها از 1 تن تا 10 تن متغیر است، در حالی که در مناطق کار بسته، هم ایمن و هم محکم هستند.

دامپرهای سایت، ماشین‌های جمع و جور مفیدی هستند که برای حمل بارهای خارج از جاده استفاده می‌شوند.

به عنوان یک ماشین خاکبرداری همه کاره، دامپرهای سایت با یک اتاق بار چرخشی 180 درجه طراحی شده اند که امکان پرکردن دقیق را فراهم می کند.

سیستم طراحی شده برای این کامیون ها به شما اجازه ورود و خروج بدون توجه به شرایط گل آلود یا لغزنده را می دهد و در نواحی با دسترسی تنگ براحتی حرکت کند. به این دلایل، دامپرهای سایت در صنعت عمران و ساختمان بسیار پرکاربرد شده اند.

3- دامپتراک های معمولی (عقب صلب) (Rigid Rear Dump Trucks)

دامپتراک معمولی | همکار معدن آسیا

این نوع از کامیون یکی از محبوب ترین ها است، که برای استفاده همزمان با بیل مکانیکی هیدرولیکی در معدن عالی می باشد. این ماشین ها اکثرا در معدن یافت می شوند و می توانند بسیار بزرگ باشند.

این نوع از کامیون برای استخراج معادن خارج از جاده و در پروژه‌های حمل خاک سنگین به مکان دیگر، مناسب هستند. با این حال، انعطاف‌پذیری محدودی دارند و با توجه به ظرفیت‌های غول‌پیکری که دارند، به آموزش و مهارت قابل توجهی برای کار کردن نیاز دارند.

با قابلیت حمل و نقل زیاد، بزرگترین محموله ها را می توان توسط این نوع دامپتراک جابه جا کرد.

4- دامپتراک های چرخ زنجیری (Track Mounted Dump Trucks)

دامپتراک چرخ زنجیری | همکار معدن آسیا

زمینهای ناهموار، لغزنده، شیب‌دار یا نرم و مناطقی با دسترسی تنگ مانعی بزرگ برای اکثر کامیونهای چرخ لاستیکی است. اینجاست که مزیت استفاده از دامپتراک چرخ زنجیری مشخص می شود.

این نوع کامیون به طور خاص برای کاربردهای خارج از جاده طراحی شده است و مزیت اضافه آن مانور در فضاهای بسیار کوچک است.

دامپتراک چرخ زنجیری برای انتقال مواد در شرایط نرم و مرطوب از جمله سایت های ساخت و ساز و گل آلود یا شنی و سواحل دریایی استفاده می شوند.

وجود زنجیر باعث توزیع یکنواخت وزن کمپرسی می شود و از فرورفتگی ماشین جلوگیری می کند.

5- دامپتراک های زیرزمینی (Underground Dump Trucks)

دامپتراک زیرزمینی | همکار معدن آسیا

کامیونهای زیرزمینی برای حمل و نقل با تولید بالا حمل بارهای 30 تا 55 تن و بالاتر طراحی شده اند.

این نوع دامپتراک را می‌توان هم در استخراج سنگ‌های سخت و هم در استخراج تونل‌های زیرزمینی استفاده کرد.

اپراتورهایی که روی این پروژه‌ها کار می‌کنند، اغلب ساعات کاری طولانی را پشت سر می‌گذارند. در نتیجه، سازندگان این نوع از دمپتراک ها راحتی راننده را در اولویت قرار داده اند (به غیر از ایمنی – که همیشه مهمترین عامل است).

بسیاری از کمپرسی های زیرزمینی مدرن اکنون به صورت ارگونومیک برای راحتی، کنترل، بهره وری و به حداقل رساندن خستگی اپراتور طراحی شده اند.

5- دامپتراک های خطوط ریلی (Hi Rail Dump Trucks)

دامپتراک خطوط ریلی | همکار معدن آسیا

کامیون های کمپرسی خطوط ریلی برای استفاده در ساخت و ساز ریل و همچنین حمل و نقل (سنگ های خرد شده) قابل استفاده می باشد. این نوع از دامپتراک مجهز به چرخ های ریلی است که به ماشین اجازه می دهد روی ریل راه آهن و خارج از آن حرکت کند.

کامیون کمپرسی خطوط ریلی می تواند هم در جاده های معمولی و هم در مسیرهای ریلی کار کند. یعنی تمام ویژگی‌های یک کمپرسی معمولی را دارد، اما می‌توان آن را با پایین آوردن چرخ‌های ریلی، به حرکت در خطوط ریلی تبدیل کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • اشتراک گذاری: