فیلترها در سیستم هیدرولیک شما چه کار می کنند؟

خانه/فیلترها در سیستم هیدرولیک شما چه کار می کنند؟
image
image
image
توسط admin نظر(0)/دسامبر 4, 2023
در یک سیستم هیدرولیک، هر فیلتر عملکرد مهمی را انجام می دهد و روغن در هر مرحله در طول مدار، قبل و بعد از ورود به هر جزء فیلتر می شود.

در حقیقت، هزینه، فضای فیزیکی و نیاز به کاهش فشار به سیستم، تعداد فیلترهایی را که یک ماشین می‌تواند به طور موثر در خود جای دهد، محدود می‌کند. سازندگان سیستم های خود را به گونه ای طراحی می کنند که تا حد امکان کارآمد و مقرون به صرفه باشد.

 میزان فیلتراسیون بستگی به موارد زیر دارد:

  • الزامات نظافت و حساسیت اجزاء آلودگی محیط
  • چرخه کار تجهیزات
  • سهولت در سرویس قطعات و قطعات تعویضی
  • متغیرهای دیگری که از برنامه ای به برنامه دیگر متفاوت است.
  • تلورانس بین اجزا (فشار کاری سیستم)

چه نوع فیلترهایی در سیستم هیدرولیک شما وجود دارد؟

فیلترها در سیستم هیدرولیک شما چکار می کنند | همکار معدن آسیا

صافی های مکش ( Suction strainers )

به طور معمول در مخزن سیال هیدرولیک یافت می شود، تنها کاربرد واقعی آنها دور نگه داشتن حشرات، مهره ها و پیچ و مهره ها و سایر آلاینده های بزرگ و قابل مشاهده (150 میکرون +) از پمپ است.

بنظر بتوان استفاده از صافی‌های مکش را با پیش فیلتر کردن روغن هیدرولیک، بسته نگه داشتن مخزن و استفاده از تنفس‌کننده TRAP حذف کرد. اما احتمال وجود اجسام بزرگ که بتوانند راه خود را به یک مخزن هیدرولیک بیابند، هزینه پایین استفاده از صافی مکش را توجیه میکند.

و از آسیب زیاد به یک پمپ هیدرولیک گران قیمت جلوگیری کند. همچنین صافی مکش به جلوگیری از ورود حباب های هوا به مدار هیدرولیک نیز کمک می کند.

فیلترهای فشار پایین یا مکش (Low pressure or suction filters)

فیلترهای مکش معمولاً فیلترهای چرخشی هستند که بین مخزن و پمپ قرار می گیرند و برای محافظت از پمپ در برابر آلاینده های مضر طراحی شده اند.

سرویس دهی آنها آسان تر و ارزان تر از بسیاری از انواع فیلترهای دیگر است.

با این حال، برای جلوگیری از محدودیت خط مکش پمپ، که می‌تواند باعث ایجاد کاویتاسیون شود، فیلترهای مکش به طور قابل‌توجهی بازتر (اندازه میکرون بزرگ‌تر) نسبت به سایر فیلترهای «بازگشت» یا «فشار» با نرخ جریان مشابه هستند.

فیلترهای فشار بالا (High-pressure filters)

این فیلترهای کارتریجی، سیال پایین دست پمپ را تمیز می کنند و از قطعات گران قیمت مانند شیرهای سروو و محرک ها محافظت می کنند. فیلترهای پرفشار از گران‌ترین اجزای مدار در صورت خرابی فاجعه‌بار پمپ محافظت می‌کنند و بنابراین بحرانی‌ترین فیلتر (یا بهترین بازگشت سرمایه) در مدار هستند. در صنایع مختلف مانند کشنده ها، تجهیزات ساخت و ساز، معدن و جنگلداری یافت می شوند.

یکی از معایب فیلترهای پرفشار، از قضا فشار زیاد آن است. محفظه‌های این فیلترها باید فشار 450 بار را تحمل کنند، بنابراین می‌توانند چدنی سنگین باشند، حمل و نقل آن‌ها دشوار و سرویس دهی آن‌ها سخت باشد. مگر اینکه از پیکربندی دوبلکس استفاده شود و اقدامات ایمنی سختگیرانه رعایت شود، کل سیستم هیدرولیک باید خاموش شود تا یک فیلتر پرفشار سرویس دهد.

فیلتر چرخشی یا کارتریجی؟ (Spin-on or cartridge style filter)

سر یک فیلتر چرخشی (قسمت بالای فیلتر متصل به مجموعه) رزوه شده است.

فیلتر کارتریجی شامل سر و محفظه (کاسه) جداگانه است. این عنصر در قسمت پایینی، قسمت کاسه ای محفظه قرار می گیرد.

تعویض فیلتر چرخشی به معنای دور انداختن تمام عنصر است. این سرویس سریع‌تر و ساده‌تر است، اما این فیلتر جایگزین گران‌تر از نوع کاسه کارتریج هستند.

تعویض فقط المنت فیلتر باعث ضایعات کمتری می شود زیرا مواد کمتری دور ریخته می شود و هزینه آن معمولاً کمتر است. سازندگان تجهیزات باید بین هزینه ساخت وسیله نقلیه، هزینه های راه اندازی وسیله نقلیه، تاثیرات زیست محیطی و قابلیت سرویس تعادل برقرار کنند.

تنفس کننده مخزن (Reservoir Breathers)

هواکش ها از ورود آلودگی های جوی یا هوا به مخازن هیدرولیک جلوگیری می کنند.

هرگاه سطح سیال در مخزن تغییر کند هوا وارد مخزن می شود. در طول چرخه معمولی دستگاه و هنگامی که مایع در چرخش هرز خنک می شود. تنفس‌کننده‌ها برای جلوگیری از ورود ذرات بزرگ‌تر از 3 میکرون به سیستم طراحی می‌شوند.

تنفس کننده ها اغلب در حین کار فراموش می شوند، اما احتمالاً نسبت به سایر فیلترهای هیدرولیک مزایای بیشتری نسبت به هزینه آنها دارند. آنها اجزای حیاتی در سیستم هیدرولیک هستند.

دونالدسون تی آر ای پی. تنفس‌کننده‌ها هم ذرات و هم رطوبت را حذف می‌کنند که برای عملکرد طولانی‌مدت و کاهش هزینه‌های عملیاتی بسیار مهم است.

در ماشین آلات معدنی حتما فیلتر هیدرولیک وجود دارد

دستگاهی که در کارگاه شما وجود دارد می تواند تمام یا برخی از انواع فیلترهای اشاره شده را داشته باشد.

این مهم است که هر مالک ماشین آلاتی با سیستم‌های هیدرولیک داخلی، نحوه عملکرد پیشگیرانه فیلتراسیون، نگهداری و سرویس منظم را درک کند تا احتمال آسیبدیگی قطعات بسیار گران‌ قیمت داخل ماشین‌آلات در اثر فیلتراسیون ضعیف رفع شود.

اگر در رابطه با انتخاب فیلترهای هیدرولیک سوالی دارید، لطفا سوال خود را در بخش تماس با ما یا با شماره تلفن 88529053-021 بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • اشتراک گذاری: