وظیفه فاینال درایو در زیربندی ماشین آلات چیست؟

خانه/وظیفه فاینال درایو در زیربندی ماشین آلات چیست؟
image
image
image
توسط admin نظر(0)/دسامبر 3, 2023
در ماشین آلات معدنی سنگین، فاینال درایو یک از اجزای زیربندی ماشین آلات است که با استفاده از سیستمی از چرخ دنده ها که برای کاهش سرعت و افزایش گشتاور طراحی شده اند، نیرو را به لاستیک ها یا زنجیر منتقل می کنند.

اگر نیروی حرکتی که از موتور به چرخ‌ها یا زنجیر منتقل می شود را تجسم کنید، خواهید دید که در مسیر حرکت از تعدادی چرخ دنده و شفت عبور می‌کند.

فاینال درایو آخرین بخش در سیستم انتقال قدرت ماشین و متعاقباً جزء نهایی برای افزایش گشتاور از طریق کاهش دنده یا تغییر جهت جریان نیرو است.

درایوهای نهایی در انواع ماشین‌ها، و مدل‌ها وجود دارند و اگرچه اغلب مفاهیم اولیه مشابهی دارند، درایوهای نهایی به روش‌هایی

پیاده‌سازی و طراحی می‌شوند که منحصر به هدف، نوع ماشین و حتی سازنده ماشین است.

اهمیت و هدف نهایی فاینال درایو چیست؟

گشتاور اندازه‌گیری مقدار نیروی چرخشی یک جسم است و در ماشین‌های بزرگ همه (یا حداقل بیشتر) به گشتاور مربوط می باشد. اگر تا به حال از هر نوع سیستم دنده ای استفاده کرده باشید – حتی یک دوچرخه 10 سرعته قدیمی – از قبل می دانید که دنده ها می توانند قدرت شما رو به سرعت یا گشتاور تبدیل کنند و بالعکس.

این به این دلیل است که رابطه بین گشتاور و سرعت نسبت معکوس دارد – یعنی یکی بالا می رود و دیگری پایین می آید.

فاینال درایو از مجموعه‌ای از چرخ‌دنده‌های سیاره‌ای (یا یک سیستم چرخ‌دنده‌ی بول و پینیون) برای تبدیل نیرو به گشتاور در آخرین مرحله استفاده می‌کند و در انجام این کار، به شفت‌ها، یاتاقان‌ها و چرخ‌دنده‌ها اجازه می‌دهد تا بدون قرار گرفتن تحت فشار ثابت کرنش نیرو را به سیستم با گشتاور بالا، تحویل دهند.

این بخش به دلیل بارهای گشتاور بالایی که به طور معمول تحمل می کنند و اتصال نزدیک آنها به لاستیک ها، زنجیرها یا اسپراکت ها، باید طوری طراحی شوند که در شرایط محیط سخت بخوبی کار کنند.

وقتی بلدوزر را می‌بینید که کوه کوچکی را به زمینی هموار تبدیل می‌کند، این به خاطر نقش مهمی است که فاینال درایو دارد.

سیستم چرخ دنده سیاره ای چیست؟

یک سیستم چرخ دنده سیاره ای از یک چرخ دنده خورشیدی در مرکز می باشد که توسط چرخ دنده های سیاره ای احاطه شده و با یک چرخ دنده حلقه ای در اطراف چرخ دنده های سیاره تشکیل شده است.

سیستم چرخ دنده سیاره ای به دلیل تشابه آن با سیاراتی که به دور خورشید می چرخند به این نام نامگذاری شده است. از آنجایی که چندین چرخ دنده سیاره ای در این فرآیند استفاده می شود، قابلیت گشتاور سیستم به شدت افزایش می یابد.

فاینال درایو در کجای دستگاه قرار دارد؟

فاینال درایو در ماشین آلات سنگین می تواند به صورت مستقل یا یکپارچه در پوسته محور باشد و موقعیت آن به وابسته به نیازها و وظایف دستگاه  دارد. عملکرد

و طراحی فاینال درایو اغلب جنبه های مشابهی دارند، اما شکل، مکان و بسیاری از اجزای یک درایو نهایی مختص به یک ماشین است.

در فاینال درایو با چرخ دنده های سیاره ای چه قطعاتی وجود دارد؟

پوسته فاینال درایو

پوسته محفظه ای است که اجزای کاهنده نهایی را در یک محیط روغن کاری شده نگه می دارد و به دستگاه متصل می شود. به دلیل نیروهای بزرگی که وارد می شود، محفظه باید دارای مقاومت بالا باشد.

در تجهیزات سنگین، محفظه درایو نهایی می تواند فوق العاده بزرگ و سنگین باشد. جرثقیل سقفی، لیفتراک و سایر تجهیزات اغلب برای جابجایی فاینال درایو مورد نیاز است.

چرخ دنده های سیاره ای

در فاینال درایو با چرخ دنده های سیاره ای، اغلب دو مجموعه از چرخ دنده های سیاره ای – یک سیاره ای درونی و یک سیاره ای بیرونی – وجود دارد که هر کدام از مجموعه ای از سه چرخ دنده سیاره ای شکیل شده و توسط یک حامل در کنار هم نگه داشته می شوند.

سیستم دنده سیاره ای | همکار معدن آسیا

دنده خورشیدی

در مرکز چرخ دنده های سیاره ای، چرخ دنده خورشیدی قرار دارد. دنده خورشیدی جزئی است که نیرو را به فاینال درایو وارد می کند تا در خروجی به گشتاور بالا تبدیل شود.

دنده رینگی 

چرخ دنده رینگی در اطراف چرخ دنده های سیاره قرار می گیرد. چرخ دنده های سیاره ای که نیرو را از چرخ دنده خورشیدی می

گیرند، در داخل چرخ دنده رینگی می چرخند تا نیرو را به گشتاور افزایش می دهند.

بلبرینگ

بلبرینگ ها جزء مشترک ماشین آلات و به گونه ای طراحی شده اند که امکان حرکت خاص را فراهم می کنند و در عین حال اصطکاک را تا حد زیادی کاهش می دهند.

برای اطمینان از عملکرد مناسب، بلبرینگ ها باید طوری طراحی و ساخته شوند تا مشخصات و استانداردهای دقیقی را برآورده کنند.

یاتاقان ها در درایو نهایی باید همیشه به خوبی روغن کاری شوند تا اصطکاک کاهش یابد.

سیل و اورینگ

سیل و اورینگ یکی دیگر از اجزای رایج در هر سیستم مکانیکی هستند. در فاینال درایو، به گونه‌ای طراحی شده‌اند که تمام

روان‌کننده‌ها را در داخل پوسته  نگه دارند و از ورود عناصر خارجی به داخل آن جلوگیری کنند. هم از بین رفتن روانکار و هم ورود مواد

خارجی به پوسته فاینال درایو منجر به تخریب سریع و سایش اجزای داخلی آن می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • اشتراک گذاری: