چگونه میتوان آلودگی سیستم هیدرولیک را به حداقل رساند؟

خانه/چگونه میتوان آلودگی سیستم هیدرولیک را به حداقل رساند؟
image
image
image
توسط admin نظر(0)/دسامبر 3, 2023
هنگام صحبت از تجهیزات هیدرولیک، کلمه نگهداری و مراقبت باید کلیدواژه اصلی باشد. مراقب اثرات آلودگی سیستم هیدرولیک خود باشید. شایع ترین علل آلودگی سیستم هیدرولیک را نادیده نگیرید. برای پاکسازی هرگونه آلودگی هر کاری که می توانید ، انجام دهید. نادیده گرفتن مشکل می تواند منجر به خرابی فاجعه بار سیستم شود.

چرا سیستم های هیدرولیک خراب می شوند؟

علل رایج آلودگی سیستم هیدرولیک سیار مربوط به آلودگی و مشکلات شیر های هیدرولیکی (چسبندگی اسپول ها باعث خرابی می شود، یا کثیفی مانع باز و بسته شدن نرم آنها می شود) است.

آموزش نگهداری و تعمیرات سیستم هیدرولیک باید شامل تشخیص و رسیدگی به این مسائل باشد. آلودگی سیستم هیدرولیک توسط ذرات نامحلول می تواند باعث ایجاد دوغاب شود.

این ذرات می توانند در حین کار در داخل سیستم تولید شوند (مثلاً با ساییدگی لبه های فلزی یا سیل های آب بندی) یا می توانند از طریق منافذ یا نشتی از محیط اطراف وارد شوند. جامدات در جریان سیال هیدرولیک با سرعت بالا می توانند در گوشه ها و شکاف ها در سراسر سیستم رسوب کنند و باعث انسداد و یا تداخل در عملکرد صاف شیرها شوند.

چرا آلودگی سیستم هیدرولیک مشکل جدیدی به نظر می رسد؟

سال ها پیش، هنگامی که یک شلنگ هیدرولیک را تعویض می کردیم، تخلیه روغن هیدرولیک در یک ظرف و برای استفاده مجدد معمول بود. و پس از انجام کار، روغن را مستقیماً به مخزن هیدرولیک بازگردادنده می شد.

اما این باعث مشکلات عمده ای نشد زیرا ماشین آلات نسبتاً ابتدایی بودند، با چرخ دنده ها و اهرم های ساده. بله، سیستم در نهایت از تجمع تدریجی گرد و غبار و کثیفی در سیال رنج می برد، اما تقریباً به اندازه تجهیزات دقیق امروزی حساس نبود. فرهنگ نگهداری و تعمیرات سیستم هیدرولیک در آن زمان بخشنده و مهمتر از همه کم هزینه بود.

این روزها آلودگی سیستم هیدرولیک نگرانی بسیار بزرگتری است. قطعات و تلرانس ها بسیار کم هستند. سیستم ها با دقت بیشتری کار می کنند، به این معنی که نسبت به انحرافات حساس تر هستند.

به عنوان مثال، شیرهای فشار کنترل شده الکترونیکی در مدارهای پایلوت، نیروهای هیدرولیکی را تولید می کنند که برای حرکت دادن یک قرقره شیر جهت دار متناسب با دهانه، جریان مورد نیاز تنظیم می شوند. این شیرها ممکن است کمتر از یک میلی متر حرکت کنند تا نیروهای دقیق مورد نیاز را تولید کنند.

شیرهای پایلوت می توانند توسط یک ذره از کار بیفتند. یک دریچه پایلوت گیر کرده می تواند ماشین را از کار بیاندازد. در بدترین حالت، اگر روغن آلوده شود، عملکردهای ایمنی که به عملکرد سوپاپ‌ها بستگی دارد، ممکن است از کار بیفتد. فیلتر کردن انواع مختلف آلودگی های هیدرولیکی مانند گرد و غبار، زنگ زدگی، فلز فرسوده و لاستیک برای تضمین عملکرد قابل اعتماد یک سیستم پیچیده ضروری است.

چگونه یک سیستم هیدرولیک آلوده می شود؟

برخی از آلودگی‌های سیستم هیدرولیک توسط خود سیستم ایجاد می‌شود و برخی نیز از طریق شکاف‌های دفاعی سیستم وارد می‌شوند.

به عنوان مثال، اگر سیستم باز بماند، آب می تواند از هوا جذب شود، یا می تواند از طریق دریچه های نشتی یا سایر نقاط ضعف ساختاری به داخل نفوذ کند. این می تواند منجر به زنگ زدگی یا ذرات اکسید آهن شود که به ویژه آلاینده های سخت هستند.

مواقع رایج برای آلودگی سیستم هیدرولیک عبارتند از:

هنگامی که مایع در حال اضافه شدن یا پر شدن است در حین کار سیستم،

فرسودگی و پارگی قطعات

اتصال دهنده های سریع در خطوط

از طریق کلاهک های تنفسی

توسط نشتی در اطراف سیل و واشر فرسوده یا آسیب دیده

هنگامی که سیستم در حین نگهداری و تعمیرات باز است

آلودگی سیستم هیدرولیک توسط خود سیال 

روغن هیدرولیک تازه نیز می‌تواند آلودگی را با خود به همراه داشته باشد. این آلودگی سیال هیدرولیک ممکن است ناشی از فرآیندهای تولید خود روغن باشد، یا از ظروفی که در آن ذخیره شده است.

برای جلوگیری از آلودگی سیستم هیدرولیک ، باید روش‌های خوب فیلتراسیون و تمیز کردن در حین فرآیند پر کردن گنجانده شود. فراتر از کارخانه، روغن می تواند با قرار گرفتن در معرض جو یا سایر منابع آلاینده خارجی در حین حمل و نقل و ذخیره سازی، آلوده شود. این مسئله به ویژه اگر روغن به طور مکرر باز و بسته شود، یا اگر بین ظروف مختلف ریخته شود، مشکل ساز خواهد شد.

آلودگی سیستم هیدرولیک توسط خود سیال  | همکار معدن آسیا

در حین پر کردن سیستم، روش استفاده از ظرف و قیف باز بخاطر مشکلات اشاره شده بهتر است فراموش گردد. بلکه از یک پمپ انتقال فیلتردار برای کشیدن سیال استفاده کنید و آن را مستقیماً از طریق یک اتصال دهنده روی مخزن به داخل سیستم پمپ کنید، که فرصت ورود بیشتر انواع آلودگی ها را به سیستم کاهش می دهد.

جهت استفاده کوپلر (جفت‌کننده‌ها) قبل از برقراری اتصال آنها را به دقت تمیز کنید. هر گونه آلاینده روی سطح آن به احتمال زیاد به داخل سیستم هدایت می شود.

آلودگی سیستم هیدرولیک با فلز

فلز و زنگ از رایج ترین انواع آلودگی های هیدرولیکی هستند.

تولید ذرات فلزی محصول جانبی بسیاری از فرآیندهای مورد استفاده در ساخت مخازن هیدرولیک فلزی است. ذرات فلزی ممکن است به دلیل اصطکاک بین قطعات متحرک شکسته شوند( بدلیل نازک بودن لایه روغن هیدرولیک ایجاد شده).

آلودگی سیستم هیدرولیک با فلز | همکار معدن آسیا

چرخ دنده های پمپ دنده ای آسیاب ممکن است براده های فلزی ایجاد کنند یا پیستون ها در دستگاه های بالابر می توانند برش ها و براده های فلزی را از سطح داخلی سیلندر جدا کنند. یا زمانیکه شیلنگ سیمی به طول بریده شود و ذرات فلزی سیستم را آلوده کند.

کاویتاسیون یک مشکل و یک عارضه جانبی است که باعث می شود ذرات فلزی در سیستم شما پخش شوند و باعث آلودگی شوند. این ذرات فلزی متحرک می توانند مشکلات فرسایش را در سیستم ایجاد کنند، زیرا آنها از قرقره های شیر و لبه های پورت با سرعت بالا عبور می کنند.

آلودگی سیستم هیدرولیک ناشی از فیبر و سایر عوامل محیطی

متداول ترین نوع آلودگی هیدرولیکی بعد از فلز، آلودگی الیافی است و به دنبال آن عوامل محیطی متنوع دیگری قرار دارند.

منابع بسیاری برای آلودگی الیاف در سیال هیدرولیک وجود دارد. حوله های کاغذی یا پارچه هایی که برای تمیز کردن قطعات در حین نصب یا نگهداری استفاده می شوند می توانند تولید الیاف ریز کنند. خاک اره و تراشه های چوب ناشی از یک محیط عملیاتی کثیف زمانی که سیستم برای بازرسی، تعمیر و شارژ مایع باز می شود، می تواند راه خود را پیدا کند.

شیلنگ‌ها، سیل ها و اورینگ ها به مرور زمان و با خراب شدن شان ذرات الاستومری را به سیستم هیدرولیک وارد می کنند. در حالی که این نوع آلودگی ها نرم تر هستند، اما همچنان می توانند باعث انسدادهای مخرب شوند.

آلاینده‌های سخت‌تر شامل ذرات سیلیس است: این ذرات از خاک سطحی، ماسه، گرد و غبار و سنگ‌های معدنی در کف‌های بتنی و جاده‌ها می‌آیند.

به ویژه ماشین آلات متحرک در معرض این ذرات سخت و لبه‌های تیز قرار می‌گیرند که در صورت وارد شدن به دریچه‌ها می‌توانند باعث خرابی فاجعه‌بار شوند.

از سیستم خود محافظت کنید

شما هرگز نمیتوانید انواع آلودگی ها را از سیستم هیدرولیک خود حذف کنید. این یک واقعیت است.اگر سیستم به درستی محافظت نشده باشد، یا اگر در یک محیط کثیف مستقر شده باشد، بی دلیل باعث ایجاد مشکلات اضافی شده‌اید. استفاده از فیلترها و یادگیری نحوه تمیز کردن سیستم هیدرولیک آلوده، نگهداری و تعمیرات ناکارآمد را جبران نخواهد کرد. همیشه جلوگیری از بروز یک مشکل مقرون به صرفه تر از  رفع آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • اشتراک گذاری: