پروژه ساخت مگنت هد

خانه/پروژه ساخت مگنت هد
image
image
portfolio

مگنت هد :

قطعه مگنت هد در دستگاه جدا کننده مغناطیسی، وظیفه هدایت جهت میدان مغناطیسی و همچنین افزایش قدرت میدان بدون نیاز به افزایش آمپر/دور می باشد.پروژه مگنت هد بعد از اعلام نیاز شرکت چادر ملو جهت ساخت این قطعه در شرکت همکار معدن کلید خورد.

بعد از انجام فاز مطالعاتی به لحاظ امکانپذیری تولید داخل، به جای ساخت و ریخته گری قطعه مگنت هد طرح جایگزینی برای آن در نظر گرفته شد.

دستگاه مغناطیسی شدت بالا

دستگاه HGMS جهت جداسازی مواد مغناطیسی از مواد غیرمغناطیسی در حین فراوری سنگ معدن فلزات با خواص مغناطیسی طراحی شده است.

این دستگاه در کاربری های زیادی از قبیل جداسازی سنگ معدن آهن و فلزات دیگر و مواد معدنی صنعتی قابل استفاده است. علاوه بر مواد با خاصیت مغناطیسی قوی از قبیل Fe، Co و Ni  گستره وسیعی از مواد با خاصیت مغناطیسی ضعیف نیز قابل جداسازی با این دستگاه می باشند.

 

این دستگاه به طور گسترده در واحدهای فراوری سنگ آهن در معادن ایران مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از مهمترین اجزای این دستگاه بخش ورق های سایشی و یا Wear plate ها می باشند که نقش حیاتی را در عملکرد دستگاه ایفا می کنند. مجموعه ورق های سایشی از دو سمت بالا و پایین مجموعه carousel ring  را احاطه نموده و آن را از محیط اطراف آب بند می کنند.

 

در نبود این ورق های جریان دوغاب سنگ آهن به بیرون از مجموعه رینگ دوار یا Carousel Ring پاشیده خواهد شد جهت این آب بندی در دولبه داخلی و بیرونی رینگ دوار Ring Seal هایی که از جنس Rubber هستند تعبیه شده اند که در تماس با لبه سایشی با لبه های ورق های سایشی هستند. به دلیل این تماس سایشی ورقها در دولبه از مجموعه مجزای Wear Stripها که به روش Detonation Gun با تنگستن کارباید پوشش داده شده اند.

 

همچنین مجموعه کاست ها نیز بوسیله Web Seal ها از یکدیگر عایق شده اند. وجود مواد خوردنده و ساینده در ناحیه تماسی بین Web Seal ها و همچنین Ring Seal ها با ورق های سایشی باعث خوردگی سطح ورق ها شده و پس از مدتی این ورق ها به دلیل کاهش ضخامت توانایی انجام آب بندی را ندارند. بنابراین باید با ورق های نو تعویض شوند. در شکل بالا به صورت شماتیک مجموعه دستگاه به نمایش در آمده است.

همانطور که بیان گردید پروژه مهندسی معکوس قطعات مجموعه HGMS در معدن چادر ملو تعریف گردیده و فاز ابعادبرداری و مدلسازی سه بعدی و تهیه نقشه های اجرایی از آن توسط شرکت گواه صنعت صورت گرفته است.

 

پس از بررسی های اولیه و انجام مطالعات بر روی اسناد موجود در ارتباط با این تجهیز نواقصی در نقشه ها و اطلاعات فنی ارائه شده از جانب شرکت گواه پیدا شد. این نواقص در ابعاد و جنس مواد معرفی شده برای ورق های سایشی بود.

 

لذا تیم مهندسی با گرفتن نمونه اورجینال قطعه Magnet head شروع به طراحی و مهندسی معکوس مجموعه دیگر آن نمود.

مجموعه همکار معدن آسیا پس از انجام آزمایشات مربوط به آنالیز متریال و همچنین صورت دادن تحقیقات لازم، ایرادات و نواقص اطلاعات موجود مرتفع گردید

 

مشخصات پروژه